Rönesans_Erasmus+

Cennete Adımlayanlar Projesi’nin Ardından…

Gençlik değişimi projeleri Avrupa Birliği’nin başlangıç düzeyinde olan en az kaynakla gerçekleştirilen projelerindendir. Gençlik değişimi deyip geçmeyelim. Rönesans Enstitüsü’nün kuruluşunun kıvılcımlarının bu “küçük” projelerde atıldığını nasıl unutabiliriz! İşte bu projelerden biri, geçen yıl yaz mevsiminin başladığı ilk günlerde Girit’te gerçekleşen  “Cennete 10000 adım(10000 Steps to Heaven)” projemiz hakkında hiç bir şey yazmasam olmazdı. Rönesans’tan katılan 13 kişilik büyük bir ekip olmamıza rağmen oluşan grup dinamiğimiz harikaydı. Kendi aramızdaki uyumumuzun ötesinde diğer ülkelerden (Yunanistan, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti) katılımcılarla olan iletişim ve etkinliklere aktif katılım açısından fark yarattık.

Proje, bana evrensel bir mesele olan “Sağlık” ve “İyilik” konularını doğa ile iç içe bir ortamda yeniden düşünmemi sağlayan unutamayacağım bir anı yaşattı. Fiziksel aktivitenin öneminin yanında bireyin sağlığının çevrenin sağlığından ayrı düşünülemeyeceğini tekrar hatırladık. Gündelik davranışlarımızda çevreyi gözeten kararlar almanın önemini tekrar vurgulamak, İklim Eylemi ve Döngüsel Ekonomi stratejimizi içselleştirmek açısından iyi geldi.

Diğer yandan 12 genç arkadaşım ile yaptığımız sohbetlerin, onların ilgi alanlarını keşfetmenin benim için ayrı bir kıymeti var. Sohbetlerimizden hatırladıklarımı gözden geçirdiğimde aşağıdaki fikirler zihnimden akıp geçti.

Beril ve Andreea ile odağımızda proje yazma deneyimi ve uluslararası ortaklıkları genişletmek vardı. Bu konuda kararlı bir şekilde ilerliyorlar. Sık sık görüşüyoruz. Sizinle çalışmak harika!

Efe ve Erdem projelerde kolaylaştırıcı olma ortak hedefini paylaşıyordu. Bu nedenle Efe ve Erdem’i 3 yıl sürecek GreenGaming projemizde kolaylaştırıcı eğitimi almaları için dahil ettik. Daha sık görüşeceğiz. Başkalarına ilham olduğumuz nice eğitimleri birlikte verelim!

Şule  en sosyal katılımcılarımızdan. Kent konseyinde ve Kocaeli Üniversitesi’ndeki gençlik kulüplerinde yaptığı çalışmaları ilgi ile takip ediyorum. Bu girişimlerini uluslararası projelere odaklama kararlığını sürdürüyor. Sık görüşüyoruz. Kocaeli’ndeki işbirliğimizin devam etmesini diliyorum. Katar’daki etkinlikte kolaylıklar dilerim. Su Elçileri Federasyonu ile yaptığımız çalışmaya katıldığın için ayrıca teşekkür ederim.

Selin ve Gözde ile Blokzincir konularında makale yazmayı konuşmuştuk. Gözde ile kısa bir süre görüşebildik bir bankada çalışmaya başladığını öğrendim. Sevindim. Hayırlı olsun Gözde! Selin Ticaret odasıyla yapacağı projesinden bahsetmişti ve çok yoğun günlerin kendini beklediğini söylemişti. Neler yaptığını merak ediyorum. Sosyal medya içerik üretimlerin için tekrar teşekkürler.

Merve ile yapay zeka konularında yaptığımız konuşmalar zihin açıcıydı. Yapay zekayı keyifle araştırdığını gördüm. Bu işin peşini bırakma! Araştırmalarını ve uygulamalarına Rönesans’ın sayfalarında okumak harika olmaz mı? Manisa’dan Ankara’ya iş için taşındığını öğrendim. Yeni işin Hayırlı olsun Merve! Umarım daha sık görüşürüz.

Miray ile şiir konusunda sohbetlerimiz oldu. Şiire olan ilgisinin baki olmasını dilerim. Rönesans’ta şiirlerini paylaşma konusunda konuşmuştuk. Hala teklifimiz geçerli! Önerilerini bekliyoruz. Hacettepe Üniversitesi’ne görüşmeye geldiğin için teşekkür ederim.

Deniz okuduğu bölümden biraz dertliydi. Üç boyutlu tasarımlar konusunda konuştuğumuzu ve yurtdışına gitme planlarını hatırlıyorum. Her şeyin gönlünce olmasını dilerim. Gelişmelerden haberdar etmeyi unutma!

İrem Tıp doktoru adayımız. Çok yoğun günler onu bekliyor ama projelerimizi de kaçırmıyor. Palermo projesinin iyi geçtiğini umuyorum. Daha nice projelerde görüşmek üzere. Hacettepe Üniversitesi’ne görüşmeye geldiğin için teşekkür ederim.

Burak sona kaldım diye üzülme sen bizim biricik avukatımızsın. En çok projeye katılan deneyimli arkadaşım, deneyimlerini başkalarına da aktarmanın önemini konuşmuştuk seninle. Birlikte deneyimleri paylaştığımız programlar yapalım. Yoğun meslek hayatından bize de biraz vakit ayır!

Bu hatırladığım konuların tekrar işbirliği yapabileceğimiz olumlu sinyalleri taşıdığını düşünüyorum. Bu sayfaların tüm katılımcılarımız için açık olduğunu bilmenizi isterim. Kişisel ya da mesleki ilgilendiğiniz konuları takipçilerimiz ile paylaşmanızın önemine inanıyorum. Gençlik Değişimi projelerinin en büyük toplumsal katkısının farklı milletlerden bir araya gelen gençlerin ülkelerine döndüklerinde bu deneyimlerini çevreleriyle paylaşmaları olduğunu vurgulamak isterim.

Son olarak başta bu sürece liderlik eden Beril ve Andreea olmak üzere diğer tüm katılımcılarımıza teşekkür etmek isterim. Hepinizin projelerde liderlik ettiği zamanları görmeyi dört gözle bekliyorum.

Sizlere başarılar dilerim! Sağlık ve iyimserlikle kalın!

Özgür Yaşar

Posted in Projeler and tagged , , , , .

Bir yanıt yazın