DO it for the youth! Projesi İçin Katılımcılar Aranıyor

12-18 Haziran 2017, Romania

Proje Özeti

8 ülkeden 9 partner organizasyonun katılımıyla Romanya’da düzenlenecek olan “Do it for the youth!” projesinde Türkiye’yi Rönesans Enstitüsü Derneği temsil edecektir. Projenin partnerlerini oluşturan ülkeler Romanya, İngiltere, Slovenya, Polonya, Bulgaristan, Portekiz, Makedonya ve Türkiye’dir.

Birçok sivil toplum kuruluşunun iyi bir motivasyonla bağlı oldukları misyonlarına rağmen iyi tanımlanmış uzun vadeli bir stratejinin eksikliğini çektikleri gözlemlenmiştir. Bu nedenle uzun vadede sürdürülebilirlik sorunu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Gençlik çalışmalarında büyük sivil toplum örgütlerinin bile yaşadığı bu sürdürülebilirlik sorunu genellikle finansal nedenlere, gençlik çalışanlarının sayısına, bağlılığına ve motivasyonuna, gençlik çalışmalarının kalitesine dayanmaktadır. Ayrıca STK’ların stratejik gelişime olan yaklaşımları genelde üzerinde durdukları konular ve belirli hedef grupları ile sınırlı kalmaktadır.

Yukarıda belirtilen sebeplerden yola çıkılarak bu eğitim kursunun (training course) amaçları şu şekilde tanımlanmıştır:

  • Katılımcı yaklaşımlar yoluyla STK’ların organizasyonel gelişim stratejilerini (DOS) yaratmak ve geliştirmek için katılımcıların yetkinliklerini arttırmak,
  • Organizasyonel gelişim stratejilerilerinin eylem planını uygulamak için yeterlilikleri geliştirmek,
  • Organizasyonların geliştirilmesinde bağlı oldukları faaliyetlerin ötesinde bağlılığı ve katılımı arttırmak,
  • Ortak STK’lar ve yerel STK’lara arasında stratejik planlamanın önemi, katılım stratejisinin yaratmış olduğu olumlu etki hakkında katılımcı yaklaşım yoluyla farkındalık yaratmak.

Proje 12-18 Haziran 2017 tarihleri arasında Romanya’da gerçekleşecektir. Buradaki eğitim kursunun (TC) ardından proje 2 aşamada devam edecek ve öğrenilenler test edilecektir. TC sonrasında her STK yaklaşık 3 ay eğitimde edinilen yeni bilgiler ve yeteneklerden yola çıkarak bir strateji geliştirecek ve bununla ilgili eylem planında belirtilmiş olan en az bir aktivite yürütecektir. 3. aşamada ise online seminer gerçekleştirilecektir.

Projeye katılım için yaş sınırlaması yoktur. Katılımcılar gençlik çalışanı ve gençlik çalışmaları yürüten kuruluşların yönetim veya yürütme ekibinde görev alan kişiler olmalıdır. Katılımcıların stratejik gelişme konusunda örgütlerinde gerçek bir değişim yaratmayı amaçlamaları beklenmektedir.

Tüm konaklama ve yemek masrafları karşılanacak olup seyahat masraflarının geri ödemesi banka transferi yoluyla proje sonrasında gerçekleştirilecektir.

Başvurmak için lütfen formu doldurunuz.

https://docs.google.com/forms/d/16enk7bpWeoyM0EuQwTRWcxvLRSNyZbPjHW-xn10cJ-g

Posted in Announcements, Projects.

Bir yanıt yazın