HER PROJESİ- Beril’in Yaşadıkları ve İzlenimleri

12-16 Aralık 2022 tarihlerinde İspanya’nın Madrid şehrinde kısa vadeli öğrenme hareketliliği ile düzenlenen HER Projesine -Göçmen kökenli annelerin sosyo-ekonomik entegrasyonunun güçlendirilmesi- katılımcı olarak katıldım.
Bu öğrenme hareketliliğinin amacı, göçmen statüsüne sahip kadınlarla ilgiliydi. Pandemi sürecinde göçmen kadınların işgücü piyasasına entegrasyonunun nasıl olduğu, başarılı göçmen girişimci kadınların bu süreçte karşılaştıkları zorluklar ve bunların üstesinden nasıl geldikleri, yerel ve küresel ölçekte işgücü piyasasına nasıl entegre olabilecekleri konuşuldu. Öğrendiğim bilgiler, edindiğim tecrübeler, tanıdığım insanlar farklı bakış açıları kazanmamı sağladı. İyi ki benim eğitimlerimden biri!

Madrid’deki 1. günümüzde farklı ülkelerden gelen katılımcılarla tanıştık ve projenin genel çerçevesini öğrendik. Rönesans ekibi olarak ilk gün inanılmaz bir yol yorgunluğu yaşadık ve toplantıdan hemen sonra uykuya daldık. İkinci günümüzde interaktif bir eğitime başladık. Grup çalışması yaptık ve günün eğitim kısmını tamamladık. Akşam Madrid sokaklarını gezdik ve katılımcılarla keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
3. gün ise davetli konuşmacılar; Deneyimlerini ve görüşlerini bizimle paylaştıkları bir oturum gerçekleştirdik. 4. günümüzde kendimizi tanımamıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını öğrendik ve girişimcilik alanında bizi öne çıkaracak ve geliştirmemiz gereken noktalara değindik. Son günümüzde iletişim platformlarının önemini ve hangilerinin daha sık kullanıldığını tartıştık ve değerlendirme yaparak eğitimi sonlandırdık.

Madrid’e yılbaşından önce gittiğimiz için her yer cıvıl cıvıl, aydınlık ve kalabalıktı. Aynı zamanda antrenman tarihlerimizin Dünya Kupası tarihlerine denk gelmesi nedeniyle maç günlerinde sokaklarda büyük bir coşku gördük. Madrid’in görülmesi gereken muhteşem güzellikleri var. Eğitimden sonra da elimizden geldiğince çok yer görmeye çalıştık. Ama Madrid’e doyum olmaz.

”IG Reels” izlemek istiyorsanız şu URL’yi takip edin:

https://www.instagram.com/reel/CmQ35hyIYex/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

En içten dileklerimle,
Beril

Posted in Haberler and tagged , , , , , .

Bir yanıt yazın