plastik_terörü

Insanı Dönüştür Söyleşisi-Kocaeli

Su Elçileri Federasyonu(USEF) olarak Kars’tan başladığımız 93 gün sürecek olan 2083 km’lik Plastik Terörü yürüyüşümüz devam ediyor.

Yürüyüşümüz Kocaeli’ne ulaşmış durumda. Yürüyüşümüzün 74. gününde yürüyüşün anlam ve amacını paylaşmak, diğer çevre dostu kuruluşlarla buluşmak, birlikte gerçekleştirilebilecek çalışmalar konusunda istişarede bulunmak üzere “Insanı Dönüştür Söyleşisi” gerçekleştireceğiz.
Bu amaçla yürüyüş ve federasyonumuzun faaliyetleri ile ilgili ilgilenen herkesi 25 Kasım Cumartesi günü 10:30’da Bilim Merkezi’nin yanında bulunan SEKA Kağıt Müzesi Geçici Sergi Salonu’nda buluşmaya davet ediyoruz.

Not: Resmi bir tören olmayacaktır. Aile ve çocuklarınızla gelebilirsiniz. Ekip arkadaşlarımız söyleşi sonrası yürüyüşlerine devam edeceklerdir. Etkinlik sonrasında Bilim Merkezi özellikle ailelere serbest zaman geçirmek için güzel bir ortam sunmaktadır.

Yürüyüşe Nasıl Başlamıştık:

Basın açıklamamız:

Bilindiği üzere plastikler çok yönlü, dayanıklı ve ucuz olmaları nedeniyle  yaşamımızın her yerinde mevcut hale gelmiştir. Ne var ki son bilimsel çalışmalar, plastiklerin artan yaygın kullanımının gezegenimizin taşıyabileceği insan etkisinin sınırlarını aşmasına neden olacak düzeyde olduğunu göstermektedir.

Son bilimsel çalışmalar gelişmiş geri dönüşüm tekniklerinin bile 2050 yılına kadar öngörülen plastik talebindeki büyümeyle başa çıkamaz düzeyde olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, plastiğin mutlak sürdürülebilirliğine ulaşmak için plastik işleme yöntemlerimizde plastik üretiminde ve kullanımında temel değişiklikler yapmamızı gerektirmektedir.

Bu nedenle biraz da olsa plastik kullanımı konusunda farkındalığı artırmak için plastiğin oluşturduğu olumsuz etkiye dikkat etmek için Plastik Terörü kampanyası kapsamında Kars’tan Edirne’ye kadar yürüyoruz.

Temel motivasyonumuz, gelecek nesillerimizin en doğal hakkı olan yaşamak için ihtiyaç duydukları temiz hava, su ve toprağı amansızca bugünden tükettiğimiz konusundaki gerçekliğe dayanmaktadır. Bizler evrensel bilgiyi takip edebilen bireyler olarak bildiklerimizi toplumu ile paylaşma konusunda kendimizi sorumlu hissediyoruz.

Posted in Etkinlikler, Haberler, İklim Eylemi ve Simit Ekonomisi.

Bir yanıt yazın