Yunanistan Schengen Vize Deneyimi

 

Avrupa’nın vize engeli: Yunanistan Schengen Vize Başvurusu

Birçok öğrenci gibi benim de hayallerimden biri yurtdışına çıkmak yeni yerler ve yeni bir kültür tanımaktı. İlk yurtdışı deneyimim Sri Lanka olmuştu online vize başvurusu yapmıştım süreç gayet kolay ve keyifli geçmişti. Şimdi Erasmus + kapsamında bir proje ile Yunanistan için başvuru yapacaktık. Süreç burada baya sancılı ve zor ilerliyor, aldığım ilk sonuç olumsuz oldu ancak biz hala umudumuzu kaybetmedik. Yaşadığım sıkıntıları başka vatandaşlarımız yaşayıp hevesleri kırılmasın, zaman ve maddi kayıplar olmasın diye  bu yazıda, Yunanistan Konsolosluğu’na schengen vizesi başvurum sürecinde yaşadığım deneyimlere yer verdim J

Yunanistan Schengen vizesi konusunda Kosmos vize hizmetleriyle geçen süreci sizlerle paylaşmak istiyorum.

  1. Denemede pasaportum için aldığım ilk randevuda eksik evraklarla karşılaştım. Oysaki sistemde yazan evrakları almıştım. Eksik evrak olarak derece akrabanın olası durumlarda masrafları karşılaması için kefil dilekçesi istendi. Proje kapsamında her şeyin karşılanacağı yazsa dahi öğrenci olduğum için istenmişti. Annemin dilekçesi ve maaş dökümü ( bankadan ıslak imzalı olmalı ) ile evrakları tamamladım ve tekrar  randevu aldım. Zaten ilk gittiğimde başvuruya gelen bir abla bir çanta dolusu evrakla gelmişti. Ya ne bulduysam fazlaca getirdim’ demişti. Hatta banka dökümünün 3 aylık çıktısı istense de herkes 6 aylık getirmişti. Vize başvurusunda herkes gergin ve stresliydi. Bu gerginlik niye ? Bunları yaşamak zorunda mıyız ? Hayat zaten stresli, heyecanlı ve umutluyken karşılaşılan sorunlar üzücü bir anı olarak hafızalarda yer ediniyor..
  2. Denemede yeni bir randevu alarak tekrar karşılarına çıktım. (zaman kaybı ve + stres) Genç ve heyecanlı bir tip olarak belirtilen evrakları eksiksiz tamamladım. Görevli onaylanacağını düşünüyorum böyle projelerde vize çıkar sms ile bilgi verildiğinde gelir alırsınız demişti. Bir hafta heyecanla bekledim beklenen mesaj geldi .Kosmos vize birimine gittiğimde reddedildiğimi öğrendim( yine bir hüsran L)

 

Peki ama neden ? Erasmus plus ile bir proje kapsamında gidecektim istenen evrakların yüzde doksanı zaten e-devlet üzerinden alınıyor ekstra evrak olarak ,annemin dilekçesi ve banka dokümanları var ancak verilen cevap, 10. Madde kapsamında sunulan evraklar güvenilir değil ,oldu. Görevliler de ben de şaşkın kalakaldım. Muhatap olabileceğim kimse yoktu. Kosmos aracı firma, evrakların güvenli bir şekilde konsolosluğa iletilmesinden sorumlu ancak konsolosluk red verdiğinde itiraz sadece mahkeme yolu ile mümkün. Neden niye hangi evrakta sorun var gibi sorularımla baş başaydım. Genelde red verildiğinde 10. Madde öne sürülüyormuş görevli öyle söyledi durumun şaşkınlığı ve içimizdeki bir umut ışığı konsolosluğa mail atmaya karar verdik. gremb.ank@mfa.gr mail adresine proje kapsamında gideceğim dernek mail attı. Acaba ben mi mail atsam diye düşünsem de muhatabım yok ve öğrenciyi dikkate almıyorlar sanırım diyerek kurum tarafından mail atılmasını istedim .

Bu arada vize işlem ücreti reddedildiğimde verilmedi. Konsolosluk harcı olarak 80 avro ve başvuru merkezi ücreti olarak 20 avro toplamda 100 avro ödemiştik ( bu da fiyasko normalde Erasmus+ proje kapsamında 80 Euro muaf tutulmalı) Reddedildiğimde en azından 80 Euro geri verilmesi gerekir sanmıştım olmadı. İhtiyaçları varmış demek ki ..

 

Posted in Duyurular, Haberler, Projeler and tagged .

Bir yanıt yazın